Badanie Sono-HSG

2019-07-24

Jednym z wielu badań, które może zlecić twój lekarz ginekolog, kiedy planujesz zajść w ciążę lub od dłuższego czasu starasz się o dziecko, jest Sono-HSG. Pełna nazwa tego zabiegu to ultrasonograficzna histerosalpingografia. Jej zadaniem jest ocena stanu twoich jajowodów oraz jamy macicy. Dzięki Sono-HSG http://premium-medical.pl/aktualnosci/badanie-droznosci-jajowodow-hycosy-hsg-sono-hsg możesz na czas dowiedzieć się, czy nie występuje niedrożność jajowodów lub nie pojawiły się inne nieprawidłowości w budowie i samym kształcie twojej macicy. To między innymi one właśnie mogą prowadzić do wielu trudności podczas prób zajścia w ciążę lub jej późniejszym utrzymaniem. Warto podkreślać, że Sono-HSG jest w pełni bezpieczną metodą diagnostyczną i na chwilę obecną jedną z najbardziej skutecznych ze wszystkich stosowanych we współczesnej ginekologii.


Kiedy wskazane jest Sono-HSG?

Kiedy od dłuższego czasu próbujesz zajść w ciążę lub po zajściu w nią nie jesteś w stanie jej utrzymać, istnieją podejrzenia, że występują nieprawidłowości w kształcie lub budowie macicy lub niedrożność jajowodów. Badanie Sono-HSG ma właśnie za zadanie stwierdzenie takiej sytuacji. Jeśli diagnozujemy niepłodność, to bardzo poważny krok ku wyjaśnieniu jej powodów. Okazuje się, że to właśnie najczęstsze powody przeszkadzające w zajściu w ciążę.

Dużą przeszkodą w poprawnej diagnostyce jest fakt, że niedrożność jajowodów nie daje wyraźnych objawów. Zatem tylko i wyłącznie sprawdzenie ich drożności jest drogą do rozwiązania tej zagadki.


Jak się przygotować do badania Sono-HSG?

Zanim podejdziesz do badań Sono-HSG, musisz najpierw zgłosić się na cytologię oraz posiew z kanału szyjki macicy. Konieczne jest również poddanie się badaniom wirusologicznym (anty HIV 1,2, HBS antygen, VDRL, Anty-HBc, Anty HCV). Na życzenie pacjentki niektóre z klinik wykonują ten zabieg w znieczuleniu ogólnym. W takim przypadku pacjentka musi być na czczo w dniu zabiegu. W innym wypadku może rano zjeść niewielki i lekki posiłek. Ważne jest, by pęcherz moczowy był pełny.


Jak wygląda zabieg Sono-HSG?

Zabieg nie odbywa się na sali operacyjnej, a w gabinecie lekarskim. Pacjentka jest na fotelu ginekologicznym, a sam ginekolog rozszerza ściany pochwy specjalnym wziernikiem i w ten sposób wprowadza cewnik przezszyjkowy zakończony balonikiem. Następnie wstrzykuje specjalny kontrast - ten zaś dostaje się do macicy i jajowodów. Gdy podaje płyn, jednocześnie wprowadza sondę USG. Na monitorze może obejrzeć dokładnie kształt i wielkość jamy macicy i fakt, czy następuje przepływ kontrastu przez jajowody. Całe badanie nie trwa dłużej niż 20 minut, a wynik jest jasny od raz. Badanie Sono-HSG ma także funkcję terapeutyczną - istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że płyn podawany przy zabiegu udrożni zlepione jajowody. Badanie Soho-HSG wykonuje się w pierwszej fazie cyklu. Ważne jest, by krwawienie menstruacyjne całkowicie ustało, ale jeszcze nie doszło do owulacji.